wtorek, 12 maja 2015

postheadericon Coroczne sprawozdania

Każdy pracodawca co roku ma obowiązek składać do GUS liczne wypełnione danymi badawczymi druki. Na ogół mowa o czymś takim, jak obowiązki sprawozdawcze PL1, badanie o warunkach zatrudnienia Z 10, oraz różne inne, głównie związane z takimi danymi:
  • Jakością zatrudnienia
  • Trendami panującymi na rynku pracy
  • Trendami gospodarczymi
  • Tendencjami inwestycyjnymi
Urząd Statystyczny bada także sprawy powiązane z BHP, kwestie powiązane z wynagrodzeniami i ogólnie tym, co występuje na linii szef - podwładny.

Opole na szczycie

Szczególną lokatę w sprawdzaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, ewentualnie określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem przoduje - sprawozdawczość pokazuje, że jest tutaj najmniej wypadków przy pracy. Ktoś może powiedzieć, że to nic zaskakującego, albowiem Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, w dodatku nie jest szczególnie mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. To w zasadzie racja, ale nie w stosunku do danych GUS, gdyż te wyliczono w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Statystyka w opolskiem - za jaką przyczyną?

Primo na pewno są to widoczne działania PIP Opole, na przykład:
Działania prewencyjne, Spotkania dla przedsiębiorców, Skuteczne działania kontrolne kończące się zaleceniami.
Ten ostatni temat na uprzedniej liście to nic przyjemnego, jednak w tym miejscu widać, że każda kontrola z PIP Opole przynosi w jakiś nie bezpośredni sposób pożądany skutek pod postacią bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Kolejna przyczyna, to większe wyedukowanie pracodawców - z pomocą Internetu dowiadują się, jakie ciążą na nich powinności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dzięki zaawansowanym webowym aplikacjom mogą łatwiej zapanować nad tematem Kodeksu Pracy. A więc nie trzeba już tak wiele wysiłku i nakładów, by dowiedzieć się czegoś o BHP.
Ostatnia przyczyna niskiej liczby wypadków, to pracownicy. Na terenie opolskiego jest znaczna migracja do innych krajów UE w poszukiwaniu lepszej pracy.Zarazem ludzie wróciwszy do kraju sami nie chcą już wykonywać pracy w zakładach nie spełniających norm bezpiecznej pracy i niechętnie godzą się na zarobek uzyskiwany w niekorzystnych warunkach.

0 komentarze: