wtorek, 17 kwietnia 2012

postheadericon Szyba do auta - wymiana

Słowem wstępu

Szyba do pojazdu jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Wszystkie rysy, zamglenia na niej mają znaczny wpływ na to, czy dostrzeżemy niebezpieczeństwo. Jeśli więc uznałeś, że już pora na zmianę okien, wspomnił o kilku regułach, jakie zapewnią przyjemność używania nowej szyby przez długi czas.

Tanie okna

Jeśli masz na uwadze bezpieczeństwo, musisz unikać używanych okien samochodowych. Niejednokrotnie są one porysowane za sprawą uprzedniego używania, co ogranicza ich właściwości i może powodować dyskomfort prowadzącego w trakcie prowadzenia samochodu. Dodatkowo używane szyby są demontowane w sposób nieprofesjonalny i magazynowane na zewnątrz. Dlatego folia PVB, sklejająca dwie warstwy okna, jest eksponowana na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, a więc okno rozwarstiwa się lub traci przejrzystość.
Warto również pamiętać o tym, że szyby - w końcu istotny element konstrukcji samochodu - przekazują naprężenia, które zawsze są inne po założeniu ich w kolejnym pojeździe. Dlatego „chodzona” szyba wykorzystana w nowym aucie zawsze może ulec zniszczeniu.Koniecznie trzeba także rezygnować z tanich podróbek szyb do pojazdu, gdyż do ich wytworzenia, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci tworzywa pochodzącej z recyklingu i przez to szyba raptownie matowieje. Tanie szyby do pojazdu są też często pokrzywione, co powoduje odkształcenia obrazu albo migotki świetlne.

Nie montuj sam.

O jakości okien do pojazdu decyduje nie tylko sama marka okien samochodowych, ale też ich montaż. Szyba do samochodu (niezależnie czy jest to szyba przednia, boczna czy też tylna) musi być profesjonalnie wbudowana w pojazd, inaczej czekają na nas różne nieszczelności, ale także szybkie uszkodzenia na przykład pęknięcia. Najczęściej nie nie bierze się pod uwagę tego, że od klasy okien czołowych i prawidłowego zamocowania zależy też skuteczność działania poduszek powietrznych. Wymieniając szybę warto więc zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Sprawdź, czy okno jest certyfikowane

Podmioty, które dostarczają części (w tym okna do pojazdu) do koncernów samochodowych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do posiadania niezliczonych ilości certyfikatów. Głównym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, będący uniwersalnym oznaczeniem jakości, poświadczającym spełnienie licznych warunków stawianych półproduktom przez firmy motoryzacyjne. Każdy koncern motoryzacyjny daje też swoim czołowym dostawcom nagrody, co dobitnie potwierdza dobrą jakość. Więc przed wymianą szyby dobrze jest zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w sieci na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona - co dalej

Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:nie myć samochodu myjkami ciśnieniowymi, nie pozostawiać auta na nierównej nawierzchni i nie stawać na chodnik, nie unosić auta na auto-windzie, nie walić drzwiami.